Ortodontik Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ortodontik tedaviler özellikli tedavilerdir ve ciddi manada hasta uyumu gerektirirler.Ortodondik tedavi gören bir hastanın, tedavi süresi boyunca disiplinli ve sabırlı olması gerekir. Tedavide aksaklıklar yaşanması istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olabilir. Ortodontik tedavi süreci ağız bakımının daha fazla önem kazandığı bir dönemdir.

 

Pekiortodontik tedavi süresi boyunca nelere dikkat etmeniz gerekir?

 

 1. Dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin:

Her yemeğin ardından dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız. . Normal şartlarda günde iki kez fırçalanan dişler, ortodontik tedavi sürecinde, her yemekten sonra ve enaz 3-4 dk süre ile fırçalanmalıdır.

Siz dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, hekiminizin koyduğu kurallara ne kadar çok uyarsanız tedaviniz de o derece kolay ve sorunsuz ilerleyecektir. Düzenli fırçalanmayan dişlerde ve braketlerde biriken yiyecekler yoğun şekilde çürük yapıcı bakterilerin oluşmasına sebep olur. Böylece çürük ve diş eti problemleriyle yüz yüze kalınır ve tedavi bir anlamda size zarar vermiş olacaktır.

Ayrıca gerekli ağız bakımının sağlanmaması sonucunda diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ve kanamalar, asit salgılanmasına neden olur. Salgılanan bu asitle birlikte braketleriniz kopacak ve tedaviniz aksayacaktır.

 

 1. Yiyecek ve içecek seçimine dikkat edilmelidir:
 • Fındık, fıstık leblebi ve badem gibi sert kuruyemişler,
 • Kızarmış ekmek, sert tost, sert simit, ekmeğin sert kısımları,
 • Patlamış mısır, patates cipsi,
 • Lokum, sakız, kuru incir, karamelli yapışkan ve sert çikolatalar, macun gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Elma, armut, şeftali gibi ön dişlerle bütün halde ısırılacak meyveler küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra arka dişlerle çiğnenmelidir.
 • Çikolata ve şeker kesinlikle çiğnenmemeli, yenmesi durumunda dil üzerinde eritilmelidir.
 • Tavuk ve et gibi yiyecekler kemikten dişler vasıtasıyla sıyrılmamalıdır.
 • Havuç, salatalık bütün halde yenmemeli, rende şeklinde tüketilmelidir.
 • Zeytin, kiraz, vişne, erik gibi çekirdekli meyveler tüketilirken kesinlikle çekirdekleri dışarıda çıkarılıp yenmeli ağız içinde çekirdekleri çıkarılmaya çalışılmamalıdır.
 • Pide ve pizza gibi yiyeceklerin sert kızarmış yerleri yenmemelidir.
 • Kola, fanta, gazoz gibi asitli hazır içecekler. (Meyve suları ve soda içilebilir.)

 

 1. Ortodontik aygıtlarınızın,elastiklerin, plakların v.b. kullanımını ihmal etmeyin: 

Tel ve braketlerinizin yanında, doktorunuz herhangi bir ek aparey kullanmanızı isterse bunu da özenle kullanmalısınız. Doktorunuzun önerdiği süre ve şekilde kullanılmayan apareyler tedavi sürenizin uzamasına ve tedavinin zor süreçlere girmesine sebep olabilir.

 

Ortodontik tedavide hastanın titizliği ve disiplinli olması en önemli noktadır. Bu sebeple tedavinizi hayatınıza göre değil, hayatınızı tedavinize göre şekillendirmeniz gerekecektir.

 

TÜM BU UYARILAR TEDAVİ AKIŞINI İDEALİZE ETMEK, TEDAVİDE HASTADAN KAYNAKLI YAŞANABİLECEK PROBLEMLERİN ÖNÜNE GEÇMEK DOLAYISIYLA HIZLI VE İYİ BİR TEDAVİ SONUCU ELDE ETMEK VE SİZLERE DAHA KALİTELİ BİR HİZMET SUNABİLMEK İÇİNDİR.

 

Biz Kimiz?

İsmihan Kayhan Çilesiz Ortodonti Kliniği, yalnızca ortodontik tedavilerin uygulandığı bir uzman kliniktir.

Çalışma Saatlerimiz

Pzt - Cumrt: 8.30- 18.30 Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

Tel: 0542 836 00 23Cumhuriyet Mahallesi, Beyzade Efendi Blv. No:1 Kat:5 D:8 A Blok, Merkez/ElazığBize Ulaşın