Ortotontik Tedavi ve Aşamaları

Ortodontik tedaviler sabır gerektiren uzun bir süreçten oluşmaktadır. Bu uzun tedavi süreci hastanın dişlerindeki çapraşıklık, eğrilik, ayrıklık, sıkışıklık, asimetri ya da çene bozuklukları gibi şikayetlerle ortodontiste başvurması ile başlar.

Kliniğimize başvuran hastaların ortodontik tedavi süreci muayene ile başlar, teşhis ve tedavi planlamasının ardından ortodontik tedavi sürecine geçilir.

Tedavi planlaması detaylı klinik ve radyolojik muayene ile belirlenir. Bu süreçte panoramik röntgen filmleri çekilir. Ağız içi(dişler)ve ağız dışı (yüz cephe, profil v.b.) fotoğrafları çekilir. Muayene aşamasının ardından hastanın tedavi ihtiyacı, tedavi türü, şekli ve seyri belirlenerek hastalar bilgilendirilir.Uygulanacak olan ortodontik tedavi türüne, ortodonti uzmanı tarafından hasta ile birlikte karar verilir.

 

Ortodontik tedavide muayeneden sonra tedavi için hazırlıklar başlar. Tedavi hazırlık sürecinde hastanın ağız içinde var olan sorunların (diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi, diş taşı v.b.) giderilmesi gerekir.

 

Ayrıca ortodontik tedaviler daha özenli ağız bakımı gerektirdiğinden hastaya fırçalama ve hijyen bilgilendirmeleri ve eğitimi verilir.

 

NOT: Ortodontik tedavi sürecinde ağız bakımı nasıl olmalıdır? İçin“Ortodontik Tedavide Ağız Hijyeninin Önemi ve Ağız Bakımı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. (tıklayınız) link !!!!

 

 

Dişlerin ideal konumda sıralanması, çeneler arası ilişkinin düzenlenmesi, çevre dokuların ve kasların da bu yeni diş ve çene yapısına adapte olması için, sabit veya hareketli ortodontik tedavi  yöntemlerinden biri veya birkaçı seçilir. Bu tedavilerde kullanılan aygıtlar dişlere ve çeneye hafif kuvvetle birlikte baskı uygulayarak çalışmaktadırlar.

Halk arasındadiş teli olarak bilinenbraketler sabit ortodontik tedavide en sık kullanılan aygıtlardır. Diş telleri metal veya estetik (safir, plastik, porselen, gold) çeşitleri bulunanve tüp/bant, tel ve destek sağlayan diğer yardımcı araçları içeren bir sistemdir.

 

Kullanılacak braket seçimi yapıldıktan sonra braketler özel bir yapıştırıcı ile dişlere takılır.Tedaviye genelde üst çeneden başlanır alt çeneye birkaç seans sonra geçilir.Ardından braketlerin içine ark teli denen bir tel geçirilir. Bu tel ise dişlere verilecek hareketlerin yönünü belirler. Bu telin yardımıyla dişler doğru açılara ulaşır.Ark telleri küçük ligatür telleri veya elastik ligatürlerle braketlere bağlanır veya seçilen braket türü kapaklı braket ise herhangi bir ligatür kullanılmaz.

Tüm bu işlemler itibariyle ortodontik tedavi başlamış olur. Braketlerin takılmasının ardından 2-5 gün süre kadar dişlerde hassasiyet-hafif ağrı olmasınormaldir.Çünkü dişlere baskı uygulanmaktadır. Ayrıca dişetinde ve yanaklarda tel batmasına bağlı ufak zedelenmeler ve hassasiyet gözlenebilir.

 

Unutulmalı ki, Bu süreçte nasıl beslenileceği ve dikkat edilmesi gereken hususlarda doktorumuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekir.

 

NOT: Tedavi sürecinde nasıl beslenileceği ve dikkat edilmesi gereken hususlar için “Ortodontik Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. (tıklayınız) link !!!!

Biz Kimiz?

İsmihan Kayhan Çilesiz Ortodonti Kliniği, yalnızca ortodontik tedavilerin uygulandığı bir uzman kliniktir.

Çalışma Saatlerimiz

Pzt - Cumrt: 8.30- 18.30 Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

Tel: 0542 836 00 23Cumhuriyet Mahallesi, Beyzade Efendi Blv. No:1 Kat:5 D:8 A Blok, Merkez/ElazığBize Ulaşın