KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ ORTODONTİ

Ortodonti, dişler ve çenelerin estetik görünümünü ve fonksiyonunu ideal seviyeye ulaştırarak yaşam kalitesini yükseltmeyi ve diş sağlığını korumayı amaçlar. Önleyici ortodonti, çocuklarınızın düzenli sıralanmış dişlere ve düzgün bir çene yapısına sahip olması için yapılır. Vaktinde müdahale edilmeyen problemler yaş ilerledikçe daha da şiddetlenecektir. Koruyucu ve önleyici ortodontinin amacı; gelecekte oluşabilecek bir ortodontik problemle karşılaşmayı önlemek ve ilerleyen zamanda diş teli tedavisine gerek kalmadan problemi daha hafifken ve zamanında çözmek ve önlem almaktır.

Koruyucu ve önleyici ortodontiayrıcakötü alışkanlıkların erken yaşta tespitinive giderilmesini amaçlar. Çocuklarda erken yaşlarda gereken düzenli kontroller ile ortaya çıkabilecek ortodontik bozukluklar büyük oranda engellenebilir.

 

Parmak emme ve hatalı yutkunma (yutkunurken dilin dişler arasından çıkması) gibi alışkanlıklar mevcutsa giderilmesine yönelik yapılan dil önleyici apareyler kullanılarak önleyici ve koruyucu ortodontik tedaviler yapılabilir.

Erken dönemde kaybedilen süt dişlerinin yerine yapılan yer tutucular ile ileride dişlerde meydana gelecek eğilme, uzama-sarkma, diğer dişlerin yerlerinden çalma gibi problemler engellenecek ve olası çapraşıklıklar önlenecektir.

 

Erken dönemde çocuk dişlerine yapılacak uygulamalar ileri yaşlardaki diş problemlerinin oluşmasının önüne geçmektedir. Bu nedenle çocuklarınızda göreceğiniz:

  • Dengeli ve simetrik olmayan yüz ve çene yapısı
  • Burundan değil ağızdan solunum
  • Fonksiyonda (çiğneme, konuşma vb.) ve kapanışta zorlanma
  • Tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma,dudak emme, kalem ısırma
  • Uzun süren (yaklaşık 5-6 yaşına kadar) Parmak emme, emzik ve biberon kullanımı
  • Aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları ve önde konumlanmış dişler
  • Alt ve üst çenelerdeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması
  • Süt dişlerinin erken veya geç kayıpları
  • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı gibi durumlarda acilen Önleyici Ortodonti tedavisi için diş hekimine veya ortodontiste gitmeniz gerekmektedir.

Biz Kimiz?

İsmihan Kayhan Çilesiz Ortodonti Kliniği, yalnızca ortodontik tedavilerin uygulandığı bir uzman kliniktir.

Çalışma Saatlerimiz

Pzt - Cumrt: 8.30- 18.30 Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

Tel: 0542 836 00 23Cumhuriyet Mahallesi, Beyzade Efendi Blv. No:1 Kat:5 D:8 A Blok, Merkez/ElazığBize Ulaşın