ORTODONTİK TEDAVİ HEDEFLERİ NELERDİR?

Çapraşık dişlerin temizlenmesi zordur. Kötü kapanış diş yüzeylerinde aşınmalara, çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda zorluklara ve dişleri destekleyen kemik ve diş eti yapılarında aşırı strese sebep olabilir. Tedavi edilmediğinde, bir çok problem zamanla daha ciddi hale dönüşerek ileri zamanda daha komplike tedavi gereksinimi doğurabilir.

Ortodontik tedavinin hedefi öncelikle ideal bir kapanıştır. İyi bir kapanış; ısırma, çiğneme ve konuşmayı kolaylaştırır. İdeal kapanış düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu olmasıdır. Ortodontik tedavinin diğer hedefleri de ideal kapanışla birlikte çenelerin konumlarının ve yüz estetiğinin geliştirilmesidir.

Ortodontik tedavi ağız sağlığının geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artırır.

Ortodontik tedavi ile neler düzeltilebilir?
  • Çapraşıklık: En yaygın olan ortodontik problemdir. Çene darlığı, vaktinden önce çekilen süt dişi, dişlerin normalde büyük yada küçük olması vb. durumlar dişlerde çapraşıklığa neden olabilir. Ortodontik tedavi ile kolaylıkla ve doğru bir şekilde dişler çene üzerinde yeniden düzenlenebilir.
  • Çene problemleri: Ortodontik tedavi ile çeneler arasındaki uyumsuzluk, ön arka yönde bir tutarsızlık veya sapma varsa belirli yaşa kadar ameliyatsız belirli yaştan sonra ameliyatla düzeltilebilir.
  • Gülümseme hattı: Dişlerdeki çapraşıklık dişetlerinin konumunu da etkilemektedir. Çapraşıklık düzeltildikten sonra dişetleri uygun konumu gelmekte ve gülümseme hattı normale dönmektedir.
  • Dudak konumları: Dişlerdeki ve çenelerin konumundaki anomaliler dudak konumlarını da etkileyebilmektedir. Çekimli tedavi, mini vida tedavisi ya da ağız içi elastik uygulamaları ile dudak konumları göreceli olarak değişebilmektedir.

Biz Kimiz?

İsmihan Kayhan Çilesiz Ortodonti Kliniği, yalnızca ortodontik tedavilerin uygulandığı bir uzman kliniktir.

Çalışma Saatlerimiz

Pzt - Cumrt: 8.30- 18.30 Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

Tel: 0542 836 00 23Cumhuriyet Mahallesi, Beyzade Efendi Blv. No:1 Kat:5 D:8 A Blok, Merkez/ElazığBize Ulaşın